Ние вярваме, че европейската перспектива продължава да бъде ключов двигател за трансформацията в Западните Балкани. Това заяви министър-председателят Стефан Янев по време на изказването си в рамките на видеоконферентната Среща на върха на Берлинския процес, открита от канцлера на Федерална република Германия Ангела Меркел.
От 1 януари 2021 г. Германия пое функциите на председател на Берлинския процес и декларира готовност за надграждане на постигнатото от предходните председателства като продължи изпълнението на набелязаните за региона приоритети и цели по посока на приобщаването му към европейските норми и стандарти.
Пред лидерите българският премиер приветства заявената воля от страна на Германското председателство да надгражда постиженията на инициативата. По този начин се гарантират продължаването на усилията за справяне с предизвикателствата и възможностите за укрепване на европейската перспектива на Западните Балкани, съобщиха от правителствената пресслужба.
Премиерът припомни, че през изминалата 2020 година, когато България и Република Северна Македония бяха съвместни домакини на Берлинския процес, бяха подписани важни за гражданите на региона документи - Декларацията за изграждане на регионален вътрешен пазар и Декларацията за Зелен дневен ред за Западните Балкани. Янев добави, че приобщаването на страните от Западните Балкани към европейското семейство може да бъде постигнато именно чрез регионално сътрудничество, в което са залегнали политики за изграждане на доверие, разбирателство, укрепване на добросъседските отношения и подобряване на икономическото и социалното сближаване в региона.
Премиерът изтъкна, че пандемията, причинена от COVID-19, нейните последици, както и предизвикателствата пред сигурността промениха много нашия живот, чувството за предвидимост и идеята за перспектива и сигурност. Министър-председателят добави, че в това време на предизвикателства, Берлинският процес показа капацитета си да устои и да се превърне в добър пример на споделени ценности и положителен опит, символ на добрата воля на Западните Балкани да намерят пътя си към обединеното европейско семейство чрез преодоляване на различията и изграждане на доверието в полза на своите общества и на Европа като цяло.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как новият регламент на ЕС ще изсветли пазара на краткосрочни наеми?
Кабинетът осигурява 2,5 млн. евро за превоз на ученици заради високите цени на горивата
София е сред най-динамичните офис пазари в Югоизточна Европа, наемите нарастват
Енергийната инфраструктура в Персийския залив вече е под прицела на ракетите
Николай Василев: БФБ е в състояние на хронична стагнация
Т. Галев: Страната ни е пощадена от големи международни дезинформационни кампании
Емануил Йорданов: На лидерската партия не ѝ трябват качествени хора
Политическата сцена в България: Между страх, доверие и нормализация
Централна емисия
Русия заплаши Прибалтика заради украински дронове
КЗК тръгна да търси картели, откри системни проблеми в храните
Юве не сбърка срещу Дженоа и мечтае за Топ 4
Лудогорец с важен ход в битката за титлата
Обявиха защо Александър Везенков не успя в НБА
Възходът на Олисе до “най-доброто крило в света”
Треньорска смяна в ЦСКА: Христо Янев ще изгори
Звезда от Ла Лига скъса с порнодива + СНИМКИ
На 6 април започват положителни промени с парите за 3 зодии
Козунак за всяка зодия
10 вкусни рецепти за козунак
Как да изглеждате скъпо облечени с малък бюджет
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Италиански козуначен хляб с рикота за Великден
Купа по спортно ориентиране ще се проведе в околностите на Варна
Кои са най-лошите малки бензинови двигатели?
Кралски арест: Закопчаха член на управляващата фамилия в ОАЕ у нас
Тревожно: Навлизат нови наркотици в България, които не са в списъка с незаконни субстанции
КПС Астери (Варна) с добро представяне на държавното по плуване
Какво време ни очаква във вторник?
Нов вид торбеста жаба, открита в Перу, е застрашена от климатичните промени
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри 11 000 нови астероида
Успешно коригираха траекторията на „Артемида“ II
Откриха древно селище на маите под водите на езеро в Гватемала
НАСА променя режима на работа на обсерваторията Swift, за да спаси орбитата ѝ
За първи път: Екипажът на „Артемида II“ видя част от далечната страна на Луната